Web tasarım yapan biz insanların en çok aldıkları sorular, Sitemi arayanlar bulabilecek mi? Google’da nasıl öne çıkarım? Siteye gelen ziyaretçi sayısını arttırmak mümkün mü şeklinde oluyor. Ve bu soru hakkında piyasada o kadar yanlış bilgi ve dolandırıcı var ki karşımızdaki insanı yanıltmamak için zor cevaplar vermek zorunda kalıyoruz.

Google’da Nasıl Öne Çıkarım?

Bütün site sahipleri, yaptırdıkları siteye gelen ziyaretçi sayısını arttırmak için uğraşıyorlar ve çözümü bulmak için yana yakıla bu soruya çözüm arıyorlar. Bu yazıda böyle kolay ve gizli bir çözüm sunacağımı sanan okuyucular varsa şu anda siteyi kapatıp arayışlarına devam etmeliler. Gizli çözümü burada bulamayacaklar. Google’da Nasıl öne çıkarım sorusunun cevabı tıpkı gerçek hayattaki nasıl zengin olurum, nasıl başarılı olurum sorularının cevabı ile çok benzer aslında; Çok Çalışarak. İşletmenizi başarılı kılmak için nasıl gerçek hayatta uğraşıyor, müşterilerinizle ilgileniyor ve sürekli takip yapıyorsanız Websitenizle de en az o kadar ilgilenmeli ya da sizin için ilgilenecek birisini tutmalısınız. Bu ilgilenecek kişinin yaptığı işler ise temelde site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılsa da her ikisininde detaylarını rahatlıkla bulabileceğiniz bu kavramlara ana başlık olarak değil de mantık olarak gireceğiz.

Bu sebeple SEO’nun temel basamaklarını aşağıda iksir tarifi vermek gibi sıralamak yerine Arama Motorlarının kafalarının nasıl çalıştığını anlatmayı ve bu işin mantığının nasıl yürüdüğünden bahsetmeyi tercih ettim.

A- Arama Motoru Optimizasyonu temel bir iletişim şeklidir.

Arama Motorları Müşterilerine yani arama yapan insanlara yönelik bir hizmettir ve bu insanlar onlarla çalıştıkları sürece para kazanmaya devam edeceklerdir. Yani bir arama motoru için en güzel site yapılan belli bir arama için en çok tatmin eden siteyi sunmaktır.

Arama motorlarıSıralamasında öne çıkan bir çok öğe olsa da temel olay ziyaretçiyi memnun etmek üzerine kuruludur.

Arama motorları bir insan tarafından kontrol edilmez. Birer robotturlar ve okumak ya da okuduklarını anlamak gibi bir özellikleri yoktur. Mantığın temel ilkeleri ile hareket ederler. Bu sebeple Google dahil tüm arama motorlarının özeti şudur; “x kelimesini arayan ziyaretçiler bu siteye giriyorsa, aynı kelimeyi arayan diğer insanların karşısına yine bu siteyi çıkarmalıyım.” 

Bu mantık yüzünden “content is king” yani içerik kraldır sözü söylenmiştir. Ama bu dediklerim elbette SEO güzel içerik yazmaktan ibarettir anlamına gelmez. SEO yani arama motoru optimizasyonu, hem kullanıcıya hem Arama botlarına hitap edebilen içerik üretebilmektir. Zira yukarıda da dediğim gibi botların okuma ve anlama kabiliyetleri yoktur. Bu yüzden anahtar kelime mantığı gelişmiştir. Bot metni okur en çok geçen kelime öbeklerini toplar siteyi bu kelimelerle özetler ve bu kelimeleri arayan insanlara bu siteleri sırayla sunar en beğenilen siteleri ise yavaş yavaş öne çıkarır. Bu anahtar kelimelerinin dizilimleri ve diğer işlerin adına site içi SEO diyoruz. Site içi SEO nun en ilkel bu hali okunduğunda hiçbirşey anlaşılmayan sayfalarca sıralanmış anahtar kelimelerden oluşan sitelerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu yüzden arama motorları daha iyi hizmet verebilmek adına birçok düzenlemeler getirdi.

İşte bu yüzden arama motoru optimizasyonu google botla iletişim kurarken ziyaretçilerin etkileşimlerine zarar vermemektir.

B- Motorlarda Öne Çıkmak Saygınlık gerektirir.

Herkesin saygı gösterdiği bir siteye Google’da saygı gösterecektir.

Arama Motoru Botu aptal olduğunun farkındadır. Bu yüzden anahtar kelimelerden ziyade ziyaretçi davranışlarına ve
diğer sitelerin size gösterdiği saygıya bakar. Elbette yapay zeka saygıyı yine kendi yöntemiyle algılar. İnsanlar yazdıkları yazılara kefil olarak sizi gösteriyorsa bu sizi bir otorite sitesi yapar. Yani bir siteye yazılan bir yazının altında sizin linkiniz varsa Bot bunu o yazıya kefil olarak sizin gösterildiğiniz şeklinde yorumlar. Bu sebeple de sizin puanınızı gözünde yükseltir.  Bu link verme olayının adı backlink ve Bu yönde yapılan geliştirmeler Site dışı SEO olarak adlandırılıyor.

Elbette insanlar bu sistemi farkedince yine suistimal yoluna giderek backlink siteleri oluşturmaya ve bu sitelerden backlink satmaya başladılar. Aynı hızla arama motorları bunlara tepki verdi ve backlinklerin niceliğine değil niteliğine bakmaya başladılar. Bu yüzden alakalı sitelerden doğru linkleri esas tutmaya başladılar. site dışı SEO’nun temel olaylarından biri de budur.

C- Arama Motorları Güncel Kalmaya Çalışırlar

İnternet artık haberlerin, videoların, içeriklerin bir anda meşhur olup bir anda yokolduğu bir mecra ve arama motorları bu hızlı değişime ayak uydurmak için hızlı viral içerikleri aynı hızda takip etmeye gayret ederler. Bu da hem site içi SEO hem de site dışı SEO çalışmalarının etkili ve seri bir şekilde yapılmasını gerektirir. Ama aynı zamanda bu parlamanın bir de sönme durumu vardır. Bu seri yapılan çalışmalar bir zamandan sonra terkedilirse Arama motorları da siteyi aynı hızda terkedecektir. O yüzden arama motoru optimizasyonu en iyi sürekli bir şekilde yapılırsa sonuç verir.

Bütün bu anlattıklarım temelde, Google’da Nasıl öne çıkarım,  Siteye gelen ziyaretçi sayısını arttırmak mümkün mü ve site içi SEO Site Dışı SEO nedir sorularına cevap mahiyetini taşıyor olsa gerek.

Biraz yardımla Arama Motorlarında Görünmek Mümkün. Unutmayın kimse 2. sayfaya bakmayacak.