Her geçen gün internet alemi büyüyor ve her yıl binlerce site açılıyor. Açılan her sitede iddialı bir şekilde pazara giriyor ve kendi müşterileri için rakipleri ile sıkı bir rekabete giriyorlar. Bu sebeple reklam piyasa da çok önem kazanıyor. En büyük reklam platformları arasından türkiye de en çok rağbet görenleri şöyle; Google AdWords, Facebook Reklam, instagram Reklam, YouTube Reklam, Yandex Reklam. Bu platformlar aynı zamanda insanların en çok bilgiyi aradığı yer olmaları tesadüf değil. Eski zorla gösterilen reklam mantığı artık yerini akıllı ve hedefe yönelik reklamlara bıraktı. Örneğin Google AdWords yalnızca sizin belirlediğiniz anahtar kelime arandığında reklamınızı gösteriyor. Yandex Reklam da da aynı durum geçerli. Facebook Reklam ise müşterinin genel ilgi alanlarını belirleyerek reklam gösteriyor. Aynı çalışma sistemini instagram reklam da kullanıyor. Ama bütün bu reklam sistemlerinin ortak bir yönü var o da; hedefe yönelik çalışıp nokta atışı yapmaya çalışıyor olmaları. Ancak bu şirketler nokta atışı yapabilmek için sizin de yardımınıza ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu yardımı sağlama konusunda biz Reklam rehberleri devreye giriyoruz.

Her bir reklam platformunun ayrı bir çalışma yöntemi ve ayrı bir müşteri kitlesi var. Google AdWords’te anahtar kelimeler belirlemeniz gerekirken Facebook Reklam’da hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Ve bu alanlarda başarılı olmanız için etiketlerin tam olarak nasıl şekillendiğini veya hedef kavramlarının hangisinin en iyi çalıştığını bilmek gerekiyor.

[tp_callout title=”Unutmayın” button=”İletişim” link=”http://www.abdullahbayraklilar.com/iletisim” colorofbutton=”gray” target=”_blank”]Müşterileriniz dışarıda sizi bekliyorlar.[/tp_callout]

 

İşte bu kısımda devreye reklam rehberleriniz giriyor. Facebook Reklam instagram Reklam ya da YouTube Reklam alanlarında uzmanlaşan arkadaşlarımız hedef kitlesini ve uygulamaların çalışma şeklini bilen arkadaşlarımız sizlerle birlikte oturup reklam politikasını tartışıyor ve en iyi reklam verme politikalarını inceleyerek sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorlar.

Peki Neden Facebook Reklam ya da diğer sosyal medya siteleri

Yandex Reklam Google Reklam Youtube reklam instagram reklam facebook reklam internet reklamcılığı görsel reklam reklam videosu hazırlama reklam filmi hazırlama

İnternette Her Zaman En Önde Olun

Facebook reklam, YouTube reklam instagram reklam gibi sosyal medya sitelerine verilen reklamların en büyük avantajları marka farkındalığını arttırır. Marka farkındalığı arama motorlarına
verilen reklamların aksine uzun vadeli getiri yapar. Yani sosyal medya hesabınızı önceden gören ve içerik yöneticiniz tarafından paylaşılan içeriği takip eden kullanıcılar ileride bir ürüne ihtiyacı olduğu anda ilk bulacağı işletme siz olacaksınız. Böylece müşteriye marka farkındalığı kazandırmış ve belki de yıllarca sürecek bir iş ilişkisini başlatmış olacaksınız.

Ayrıca bu platformlar şirketinizin sosyal olaylara yaklaşımlarını da en iyi gösterebileceği ve müşterilerinizin sizlere sorunlarını en iyi yansıtacağı mecralardır. Bu konuda detaylı bilgi için Sosyal Medya Yöneticiliği hizmetimize bakabilirsiniz.

Google AdWords ya da Yandex Reklam Ne İşe Yarar?

Yandex Reklam Google Reklam Youtube reklam instagram reklam facebook reklam internet reklamcılığı görsel reklam reklam videosu hazırlama reklam filmi hazırlama

Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Arama motorlarına verilen reklamlar genelde kararın son aşamasındaki müşteriyi hedef alır. Yani buraya verilen reklamlar sonuç odaklıdır ve hızlı bir gelir beklenir. Sosyal medyha gibi uzun süreli bir reklam anlayışı yerine anlık ve karar yönlendirici olması beklenir. Bu yönleri ile Yandex Reklam ve Google AdWords diğer reklam şekillerinden oldukça farklıdır.

Son aşamadaki müşteri hedef alındığından anahtar kelimeler çok doğru tercih edilmelidir. Mesela gelinlik almak isteyen bir kullanıcı internette “gelinlik” ismi altında arama yapmayacaktır. Bu aramayı yapan kullanıcılar temelde bilgi edinmek ve jargona yaklaşmak için araştırma yapıyordur. Bu da eğer bir moda blogu değil de gelinlik satan bir işletme iseniz sizin reklam bütçesi ayırmanız gereken bir kullanıcı değildir. Kullanıcıların davranışları incelendiğinde alışverişe yaklaşıldıkça anahtar kelimenin gittikçe uzadığını görürüz. Örneğin gelinlik alacak bir kullanıcının araması şöyle olacaktır; “2017 Yaz dantel işlemeli uzun gelinlik çeşitleri” bu sebeple potansiyel müşterilerinizin kullanacağı anahtar kelimeler düzenli ve dinamik bir şekilde incelenmeli ve sürekli olarak hareketli bir anahtar kelime listesi belirlenmelidir. Unutmayın bir Reklam rehberi sizi verimsizlikten çıkardığında aldığı parayı çoktan haketmiştir.

Son Olarak YouTube Reklam

YouTube reklam temelde ikiye ayrılıyor. Birincisi Google AdWords’ün bir uzantısı olan reklamlar ikincisi ise video öncelerinde gösterilen ya da site üstünde gösterilen video reklamlar. İlk reklam şeklinde önemli yönleri ve kullanım alanlarını bir önceki konuda konuştuk. Ancak ikinci başlık biraz daha farklı bir durum içeriyor. Çünkü biraz YouTube kullandıysanız biliyorsunuz ki reklamınızın sadece ilk beş saniyesi izlenecek. Bu sebeple reklamın planlanması müşterinin dikkatini çekmesi ve mesajı hızlıca aktarabilmesi çok ince çalışılması gereken hususlar oluyor. Yani başka bir deyişle Televizyona verilen reklamı buraya veremezsiniz. Bu mecranın ayrı bir çalışma yöntemi var ve ayrı bir reklam filmi çekilmesi gerekiyor.

Bu sebeple iki seçeneğiniz var ya gidip iki ayrı ajansla çalışacaksınız. Birisi reklam filminizi hazırlayacak diğeri ise reklamı paylaşmakla ilgilenecek. Ve bu iki ajansında hem YouTube mecrasından anlıyor olmaları gerekecek hem de doğru video reklamı yapma işinden. Bu durum mümkün mü? Evet, mümkün. Peki siz bu iki ajansında bütçesini karşılamaya hazır mısınız?

Eğer yukarıdaki soruya hemen cevap veremiyorsanız bizim alanımıza giriyorsunuz demektir. Çünkü aslında temelde ihtiyacınızı karşılayacak olan şey iki tane ortak çalışma tecrübesi olan freelancer bulmak olacaktır. Ve biz size bu hizmeti vermekten gurur duyarız. Ayrıntılı bilgi için hemen bizimle iletişime geçin.

 

Adınız (gerekli)

E-Postanız (gerekli)

Konu

Mesaj